- EN
- x
Na czym polega ulga B+R?
Ulga podlega na odliczeniu od podstawy opodatkowania określonych kosztów (dalej: koszty kwalifikowane) ponoszonych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych. W konsekwencji koszty raz uwzględnione w kalkulacji dochodu (poprzez uznanie ich za koszty uzyskania przychodu za zasadzie ogólnej) są powtórnie odliczane od dochodu, co prowadzi do zmniejszenia wysokości podatku CIT.
Kto może skorzystać z ulgi B+R?
Z ulgi może skorzystać podatnik prowadzący prace badawczo-rozwojowe. Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorca działający w specjalnej strefie ekonomicznej może rozliczyć w ramach ulgi koszty, które nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Czym są prace badawczo-rozwojowe?
Prace badawczo-rozwojowe to każda działalność twórcza, obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, wykonywana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Jako badania naukowe kwalifikują się prace badawcze prowadzone w celu zdobycia nowej wiedzy (i umiejętności), nie zawsze nastawione na wykorzystanie komercyjne. Z kolei prace rozwojowe prowadzone są wtedy, gdy firma wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.
Przykładami prac rozwojowych są:
Jakie koszty uznaje się za „koszty kwalifikowane”?
Koszty podlegające odliczeniu od dochodu w ramach ulgi B+R dotyczą zasadniczo:
Przy czym „kosztem kwalifikowanymi” może być jedynie koszt niezwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie (np. dotacji) lub nieodliczony od podstawy opodatkowania CIT.
Jaka jest wysokość ulgi?
Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy, nieposiadający statusu centrum badawczo-rozwojowego (dalej: CBR) mogą odliczyć od dochodu 100% kosztów kwalifikowanych. Dla CBR limit ulgi wynosi zasadniczo 150% kosztów kwalifikowanych. Kwota odliczenia od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z tytułu przychodów operacyjnych (tj. innych niż przychody z zysków kapitałowych).
Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Ustawa nie przewiduje procedury zgłoszenia zamiaru skorzystania z ulgi, ani pozyskania zgody organu podatkowego. Dla skorzystania z ulgi niezbędne jest wyodrębnienie w prowadzonej ewidencji rachunkowej kosztów działalności badawczo-rozwojowej oraz prowadzenie ewidencji czasu pracy personelu zaangażowanego w prace B+R. Do zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym skorzystano z ulgi należy załączyć druk CIT-BR.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy rozliczaniu ulgi?
Kwestią zasadniczą jest identyfikacja prac B+R, ewentualnie zabezpieczenie ryzyka podatkowego kwalifikacji prac jako B+R poprzez uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej. W dalszej kolejności istotne jest dokonanie odpowiednich zmian w dokumentach wewnętrznych, określenie „kosztów kwalifikowanych” i umożliwienie ich wyodrębnienia z ewidencji rachunkowej, prowadzenie ewidencji czasu pracy personelu zaangażowanego w prace B+R, właściwe określenie kwoty ulgi oraz wypełnienie załącznika CIT-BR.
Autor: Katarzyna Knapik-Pacyga
Photo by mohamed_hassan