- EN
- x
Obecnie podatkowi u źródła w Polsce podlegają wypłaty do zagranicznych kontrahentów z tytułu dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz niektórych usług, z uwzględnieniem zwolnień od podatku oraz stawek obniżonych zgodnie w umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od 1 stycznia 2019 r. zasadą będzie pobór podatku w wysokości 19% lub 20% i późniejszy zwrot na wniosek.
Nowe zasady poboru podatku
Jeśli wartość świadczenia pomiędzy podmiotami przekroczy w skali roku 2 miliony zł, płatnik będzie zobowiązany do poboru podatku u źródła według stawki 19% (dla wypłacanych dywidend) lub 20% (dla należności licencyjnych, opłat za usługi oraz odsetek) i wpłacenia go do właściwego urzędu skarbowego. Następnie, o ile zostaną spełnione przewidziane nowymi przepisami warunki, możliwe będzie wystąpienie o zwrot podatku.
Możliwość uzyskania zwrotu podatku
Co do zasady uprawnienie do złożenia wniosku o zwrot przysługiwać będzie podatnikowi (zagranicznemu kontrahentowi). Polski płatnik będzie miał możliwość wystąpienia o zwrot, jeśli sam poniesie ciężar ekonomiczny podatku (np. jeśli umowa między stronami przewiduje ubruttowienie płatności). Organ będzie miał 6 miesięcy na rozpatrzenie wniosku, przy czym termin ten może zostać przedłużony.
Aby uzyskać zwrot konieczne będzie spełnienie szeregu warunków, zarówno o charakterze formalnym jak i faktycznym, do których należy przede wszystkim złożenie przez wnioskodawcę odpowiednich oświadczeń, m.in. o tym, że podatnik jest rzeczywistym właścicielem wypłacanych należności oraz że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju swojej rezydencji, a także dodatkowych dokumentów takich jak certyfikat rezydencji podatnika, potwierdzenie płatności, umowy i porozumienia z zagranicznym kontrahentem, a także uzasadnienie wnioskodawcy, że spełnione są warunki będące przedmiotem oświadczeń podatnika.
Wyjątki od zasady ogólnej
Ustawodawca przewidział wyjątki od zasady poboru podatku u źródła. W tych sytuacjach możliwe będzie zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem u źródła lub stawki obniżonej. Wyjątki dotyczą sytuacji:
Oświadczenia obciążone odpowiedzialnością i zobowiązaniami
Jeśli płatnik złoży oświadczenie niezgodne z prawem, nie dokona weryfikacji lub weryfikacja przez niego dokonana będzie nieadekwatna do skali i charakteru działalności płatnika, wiązać się z tym będą określone sankcje.
Członkowie zarządu, którzy podpiszą wadliwe oświadczenie będą ponosić odpowiedzialność karnoskarbową, a po stronie spółki może powstać dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości:
Skutki zmian dla transakcji poniżej 2 milionów zł
Co do zasady, wprowadzane zmiany nie będą wpływały na świadczenia, których wartość nie przekroczy w skali roku 2 milionów zł. W stosunku do tych płatności płatnik jednak będzie zobowiązany do dochowania tzw. należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania zwolnień lub obniżonej stawki. Przy dokonaniu oceny konieczne będzie uwzględnienie charakteru oraz skali działalności prowadzonej przez płatnika.
Podsumowanie
Nowa procedura wiąże się z szeregiem dodatkowych obowiązków dla polskich płatników – w związku z tym jak najszybciej należy podjąć decyzję co do płatności należności podlegających podatkowi u źródła zaplanowanych na styczeń i kolejne miesiące 2019. W szczególności należy przygotować się do:
Jesteśmy gotowi wspomóc Państwa w zakresie wdrażania tych zmian, zarówno w identyfikacji ich wpływu na Państwa działalność, jak i opracowania dalszej strategii postępowania.
Fot. Rawpixel